SaçSağlık

Saçınız Neden Kepeklenir? Çözüm Önerileri Nelerdir?

Cildinize veya saç yapınıza uygun olmayan saç ürünlerinin kullanılması kepek oluşumuna sebep olmaktadır. Kepek problemi erkeklerde sıklıkla görülen bir durum olsa da kadınların da sıklıkla yaşadığı saç problemlerinin başında gelmektedir. 

Kepek oluşumu, saç derisinde cildin dökülmesiyle oluşan yaygın bir kronik kafa derisi durumudur. Kepek bulaşıcı olmamakla birlikte doğru ürün kullanımıyla kontrol altına alınabilir.

Günlük olarak kullanabileceğiniz kepek şampuanları ile bu durumu önleyebilirsiniz.  Daha çok inatçı kepek problemi yaşıyorsanız ilaçlı kepek şampuanlarını tercih etmelisiniz.

Saçınızı düzenli ve güzel yıkamamak, sağlıksız beslenme, vitamin eksikliği, sık sık jöle gibi saç bakım ürünlerinin kullanımı ve güzel arındırılmaması, şampuan uygulandıktan sonra yeterli durulayamamak, mevsim geçişleri, sık sık şampuan değiştirmek, az ya da çok sık yıkanan saçlar, kalitesiz saç boyasının uygulanması, ergenlik, stres, menopoz gibi hormonal sorunlar, saç derisinde bakteri ve mantar oluşumu kepeklenme sorununun nedenlerinden olabilir.

Saçlarınızda ve omuzlarınızda beyaz, yağlı görünümlü pullar ve muhtemelen de kaşıntılı, pullu saç derisi sorunu yaşıyorsanız kepek oluşumu ihtimali yüksektir.

Önerdiğimiz Ürünler

Kerastase Specifique Hair Bain Antipelliculaire Kepek Önleyici Saç Banyosu 

Davines Purifying Kepeğe Karşı Şampuan

Doğru şampuan kullanılmalı, saç bakım yağları ihmal edilmemeli, ısı ve şekillendiricilerden uzak durulmalı, saçlarınızı çok sık yıkamamalısınız. 

Bir cevap yazın