SaçSağlık

Saç Nasıl Yıkanmalı? Doğru Yıkama Teknikleri

Saçlarınızın olduğundan daha sağlıklı görünmesi için yıkama esnasında yapmanız gerekenleri sizler için derledik!

Saçlar, tarzımızı ve görünümümüzü güzelleştirip tamamlayan en güçlü unsurlar arasında yer alır. Bu nedenle saçları korumak ve doğru şekilde saç yıkama da büyük önem taşır. Saçların cansız, güçsüz, yıpranmış ve dökülmeye yatkın olmasının nedenlerinden birisi de banyo esnasında saçların doğru bir şekilde yıkanmamasından kaynaklanır.

Kiri, kokuları ve tozu toplayan saçlar yanlış yöntemlerle yıkanırsa kısa zamanda yıpranabilir. Saç tipine uygun şampuan ve doğru yıkama yöntemleriyle sağlıklı ve uzun saçlara sahip olabilirsiniz. Kısa zamanda canlılığını kaybeden saçlar yerine ışıl ışıl saçlara sahip olmak için yazımızdaki püf noktalarını uygulayabilirsiniz.

Su Sıcaklığına Dikkat Edilmeli

Yıkama işlemi sırasında suyun sıcaklığı önemsiz bir detay gibi görünebilir. Oysa ki yıkama sırasında kullanılan suyun sıcaklığı sanıldığından çok daha etkili sonuçlara neden olabilir. 

Aşırı sıcak su, hem saç telleri hem de saç derisi üzerinde olumsuz bir etki yaratır ve saçları kurutur. Çok soğuk su kullanımı da sinüzit gibi rahatsızlıklara yol açar. Ilık suyla ve saç tipinize uygun bir şampuanla yıkadığınızda saçların çok daha sağlıklı ve canlı olmasına yardımcı olursunuz.

Saçları Doğru Şekilde Taramaya Özen Gösterilmeli

Saçlar sadece duş sonrası değil duş öncesinde de taranmalıdır. Bu sayede duştaki temizleme işlemi daha kolay sağlanır. Öncesinde taramada saç üzerindeki toz ve kir kalıntılarını bir nebze de olsa uzaklaştırır. Yıkama işlemi sırasında saça uygun olan şampuan ve uygun seviyedeki su sıcaklığı saça daha etkin nüfuz eder. Duş sonrası yine geniş tarakla saçları uçtan açarak diplere doğru ilerlemek de önemlidir. Bu gibi küçük ve yeni alışkanlıklar saçlarınızı uzun vadede korur.


Saç Tipine Uygun Şampuan Kullanılmalı

Her insan farklı olduğu gibi her saç tipi de kendi içinde farklı dinamiklere sahiptir. Saçın şekline, özelliklerine ve nem dengesine özel bir şampuan kullanmak gerekir. Kişisel özelliklere uygun bir şampuan belirlemek saçın ömrünü uzatır. Dairesel hareketlerle uygulanan şampuan, saç köklerini besler ve temizleyerek hava almasını kolaylaştırır.

Şampuana Uygun Saç Kremi Kullanılmalı

Saç kremi diplere değil sadece saç uçlarına sürülmelidir. Bu sayede saç telleri ihtiyaç duyduğu nem dengesine kavuşur. Saç diplerine sürülen kremse saç dökülmesine neden olabilir. Şampuanınıza uygun bir saç kremini doğru şekilde kullanarak saçların yıkamadan sonra nemini kaybetmesini engelleyebilir ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz.

Saç Maskesi İhmal Edilmemeli

Kuru ve yıpranmış saçlar için saç kreminin yanında mutlaka haftada en az 1 defa saç maskesi de kullanmak gerekir. Özellikle kuru saçlara sahip kişilerin besleyici yağlar içeren saç maskesi kullanmaya özen göstermelidir. Argan yağı, Hindistan Cevizi yağları içeren, saçları derinlemesine besleyen ve kökten uca onaran saç maskelerini tavsiye edebiliriz.

Saç Durulama

Duş almak çoğu zaman acele yapılan bir eylemdir. Oysa ki duşta kaybedilmiş olarak görünen zaman, uzun vadede saçları geri kazanmanın anahtarını taşır. Çünkü iyi durulanmayan saç köklerinde tıkanmalar oluşur. Bu tıkanmalar saç tellerinin yeterince beslenememesine yol açar. Etkili bir durulama işlemi ise saça parlaklık ve canlılık kazandırır. Saçların uzunluğuna bağlı olarak durulama süresi kısalabilir ya da uzayabilir.

Kurulamanın Önemi

Saç yıkama konusunda son ve önemli aşamalarından biri de havlu ile kurulama yöntemi. Bunun için yumuşak, suyu iyice emen ve fazla ağır olmayan bir havlu seçmek gerekir. Başı öne eğdikten sonra havluyla nazikçe sarmak ve suyu emmesi için biraz beklemek saçların düzgün şekil alması için oldukça önem taşır. Havluyu hareket ettirerek kurutma çabası ise saçın hızlıca kırılmasına ya da uçların çatallanmasına yol açar. Saçı doğal ahengi içinde kurumaya bırakmak, nem kazanmasını da sağlayacağı için çok daha etkili olacaktır.

Bir cevap yazın