SaçSağlık

Saç Dökülmesi Neden Olur? Neler Yapılmalıdır?

Her kadının hatta erkeklerin bile hayali gür ve sağlıklı görünen saçlardır. Ancak çeşitli sebeplerle saçlarınız dökülebilir ve sağlıklı görünen saçlar hayal olabilir.

Saç dökülmesi hemen hemen tüm insanların hayatlarının belirli bir döneminde karşılaştıkları çok sık rastladığı bir problemdir. Saç dökülmesi mevsim geçişlerinde en sık rastlanan sağlık problemlerinin başında geliyor maalesef.

Mevsim geçişlerinden de kaynaklanan saç dökülmesi için doğru ürün ve birkaç ipucu ile önlem almak mümkün!

Sağlıklı saçlar bakımlı görünmenin neredeyse en başında gelmektedir. Saç dökülmesinin nedenleri genetik olabileceği gibi çeşitli faktörlere de bağlı olabilmektedir.

Bunlardan bahsedecek olursak yanlış beslenme, stres, saça uygun olmayan ürün kullanımı ve çeşitli hastalıklar saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi estetik görünümün dışında hem kadın hem de erkekleri genellikle psikolojik olarak olumsuz etkiliyor. Psikolojik olarak olumsuz etkilemesi saç dökülmesinin daha da çok artmasına neden olmaktadır.

Şu da unutulmamalıdır ki mevcut her saç telinin bir yaşam siklusu var. Her saç teli 4- 6 yıl yaşıyor, sonra dinleniyor ve daha sonra da dökülüyor. Saç dökülmesinin ne kadar oranda ve sıklıkta olduğunu belirlemekte yarar var. Saçlarınızın dökülmesinin son derece doğal bir süreç olduğunu söyleyebiliriz ve günde 50-100 tel saçın dökülmesinde anormal bir durum olmadığını söyleyebiliriz.

Saç dökülmesine sebep olacak nedenleri sizin için ele alalım;

GENETİK FAKTÖRLER

Kadınlarda ve erkeklerde nedenleri farklıdır. Sıklıkla 16-18 yaş başlangıçları olan erkek tipi saç dökülmeleri, genç kızlarda daha fazla görülmektedir. Bu durumun nedenleri arasında aşırı stres, dengesiz beslenme, uzun süreli aç kalma ve hormonal problemler ağırlıktadır.

YANLIŞ BESLENME

Besinsel nedenlere bağlı dökülmeler de sık rastlanan diğer bir faktördür. Vücudunuzun bir parçası olan saç canlı bir organdır ve onun da beslenmesi kanlanması gerekir. Düzenli ve dengeli beslenmemek, uzun süreli açlıklar, tek tip beslenme ve karbonhidrat içeriği yüksek gıdalar tüketmek, sonuçta saçı etkileyip dökebilir. Beslenme düzeninize ve neler yediğinize dikkat etmenin tam zamanı!

VÜCUTTA EKSİKLİĞİ OLAN VİTAMİN VE MİNERALLER

Beslenme problemi olmasa da saç için gerekli olan vitamin ve minarellerin kanda eksik olması saçı döken diğer bir nedendir. Eğer B12, D vitamini, folik asit, biotin, çinko, demir gibi vitamin ve minarelleriniz düşükse saç beslenemez ve dökülür. Hatta demir düşüklüğü yokken bile demir takviyesi saç dökülmesini azaltır. Bu durumlarda eksiğin takviyesi mutlaka bir uzmana danışmalısınız.

DERİ PROBLEMLERİ

Başlıca genetik saç dökülmelerinin dışında deri ve iç hastalıkları da saç dökülmesine neden olabilmektedir. Deri kaynaklı dökülmelerin çoğu deriyi tutan hastalıkların saç derisini etkilemesiyle ortaya çıkmaktadır. Sedef hastalığı, egzamalar, akne, liken hastalığı, aşırı yağlanan deri, mantar hastalıkları gibi rahatsızlıklarda saç etkilenirse dökülme kaçınılmazdır. Bu dökülmelerin tedavisi altta yatan deri hastalığının tedavisi ile mümkündür. Saç derisi ile ilgili problemleriniz olduğunda derinizi çok fazla yıpratmayacak ürün kullanımı ile bunun önüne geçmeniz de mümkün.

HORMONAL SORUNLAR

Vücut düzeninizde bir şeylerin olumsuz devam etmesi hormonal sorunlarınızın olduğunun belirtileri olabilir. Bunlar neler olabilir? Adet gecikmeleri ya da düzensizliklerinin görülmesi, tüylenme de artış, aşırı akne, kilo alımında hızlanma gibi sıkıntılar yaşıyorsa bu bulgulara saç dökülmesi eklenmişse bu kez hormonal saç dökülmesinden bahsedilebilir. Bu problemlerin kaynağının belirlenmesi için kesinlikle dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

STRES VE DEPRESYON

Saç günlük yaşamda pek çok faktörden kısa sürede etkilenebilen canlı bir organdır. Aşırı stres her hastalığa olduğu kadar saç dökülmesine neden olan diğer bir sebeptir. Saç dökülmesini önlemek ve dökülen saçların yeniden çıkmasını sağlamak düşüncesi ile bilinçsiz uygulanan maske ve karışımlar saçlara daha çok zarar vererek geri dönüşümü olmayan hasarlara neden olabilir.

Dökülen saç teli sayısı arttıysa ve saçların sağlıksız görünümü ve yoğunluğunun azaldığı hissediliyorsa, o zaman dikkate alınması gereken bir saç dökülme problemi söz konusudur. Fön, düzleştirici, maşa gibi saça zarar veren yıpranmasına neden olacak işlemlerden de mümkün olduğunca uzak durmakta yarar var. Saçlarınızda son durulama suyunu ılık tercih etmekle birlikte çok sıcak su ile saçlarınızı yıkamak saç derinize ve saç köklerinize zarar verir bunun sonucunda saç dökülmesi de etkilenir.

Size saç dökülmesi ve saç tellerinde incelme problemi için Aveda Invati Advanced serisini önerebiliriz. 3 üründen oluşan bu seri saç dökülmenizi %53 oranında azaltırken saçınızın daha kalın görünmesine yardımcı olur. %98 doğal türevli Invati Advance serisi ile doğum sonrası saçlarınızı güçlendirin. Şampuan, saç kremi ve scalp revitalizer’dan oluşan seriyi hemen keşfetmek için shop.themost.com.tr ‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın