GüzellikSaçSağlık

Parlak ve Yumuşak Saçlar İçin Neler Yapmalıyım?

Her kadın ipek gibi güzel, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olmak ister. Tabii saç tipinize uygun ürünleri kullanmak ilk kurallardan biri. Bu yazımızda evinizde uygulayabileceğiniz bakımlar için birkaç pratik yöntemden bahsedeceğiz.

Sık yıkama ve ısı kullanarak yapılan şekillendirme işlemleri sebebiyle saçlar zamanla hasar görür ve kurur.  Saçlarınıza dokunduğunuzda ipeksi yumuşaklıkta olmadığını  düşünüyorsanız, saçlarınızı acilen bakıma alma zamanınız gelmiş demektir.

Böyle bir durumda ilk yapmanız gereken şekillendirme için ısı kullanmaya biraz ara vermek. Bu aşamadan sonra sıra geliyor saç yıkama ve saç bakımı uygulamalarına. Çünkü kullandığınız şampuan, saç kremi kullanmak, kullanmamak veya yanlış kullanmak, doğru saç nemlendiricileri doğru şekilde uygulamak gibi pek çok detay, ipek gibi yumuşak ve pürüzsüz görünen saçlara kavuşmanızda büyük önem taşımaktadır.

Bakım vs gibi detaylara girmeden önce şampuan ve saç kremi konularına biraz değinelim. İlk olarak saç tipinize uygun olan şampuan ile başlamak en doğrusu. Zaten kuru olan saçlarınıza onları daha da kurutacak şampuanlar kullanmamalısınız. Kuru saçlara özel tasarlanmış, nemlendirici özelliği de olan kullanmak en doğrusu olacaktır. Ayrıca önemli olanın saç derisi olduğunu unutmadan şampuanı daha ağırlıklı saç diplerinize uygulayın.

Diğer yandan saçlarınızı her gün şampuanlamayın. Çünkü bu da saç derisini, saç uçlarını kurutacaktır. Her gün duş almak zorunda kalıyorsanız saçınızın yapısına göre şampuanınızı yarı yarıya su ile açarak kullanın veya sadece saç kremi kullanarak o duşu bitirin.

Cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korunmak için SPF içerikli ürünler kullandığımız gibi saçlarımızı da korumaya almalıyız. UV filtresi içeren pratik saç şekillendiriciler saçlarınızı güneşin yıpratıcı etkisinden koruyacak ve kırılmaların önüne geçecektir.

Saç bakımı konusunda en başarılı doğal çözümler elbette doğal yağlar. Saç tipinize uygun olarak, kullanacağınız doğal yağ bakımları ile saçlarınızı ipek gibi yumuşak bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

Saçlara bakım yaparak saç kırıklarını önlemek, yumuşak saçlar elde etmek için en başarılı yağlardan biri hindistan cevizi yağı. Hindistan cevizi yağını saçlar için kullanırken ısıtarak da kullanabilirsiniz veya yağı saçınıza sürmeden önce avucunuza döküp, ellerinizi birbirine sürterek yağı elinizde ısınmasını sağlayabilirsiniz.

Sonrasında ellerinizle saçınıza iyice uyguladıktan sonra saçınızı örün ve gece bu şekilde yatın. Sabah kalktığınız zaman saçınızı yıkayabilirsiniz.

Bunların dışında kullanabileceğiniz doğal yağlar şunlardır: Kuşburnu yağı, argan yağı, avokado yağı, jojoba yağı ve tatlı badem yağı. Bunlar her saç tipi için tüm mükemmel seçeneklerdir. 

 

Bir cevap yazın