Anne ve ÇocukSaçSağlık

Hamilelikte Saç Dökülmesine Bitkisel ve Doğal Çözümler

Hamilelikte vücutta meydana gelen değişikliklerle birlikte, saçların da zayıfladığı ve dökülmeye başladığı görülmektedir.

Hamilelikte saç dökülmesi neden olur?

Hamilelikte saç dökülmesinin ana sebeplerinden biri, hamilelik hormonlarının vücutta yarattığı olumsuz etkilerdir. Normalde saçlarımızın uzama döneminde %80 oranında saç miktarı bulunurken, bu oran %70-60 civarına indiğinde dökülen saçın miktarı da gözle görülür bir şekilde artar.

Hamilelikte yaşanan saç dökülmeleri hamilelik hormonlarının vücuda etkilerinden kaynaklanır. Saç dökülmeleri görülürken saç yapısında incelmeler, zayıflık ve seyrelmeler görülür. Hamilelikte, vücutta vitamin ve demir eksiklikleri saç dökülmesine yol açar.

Hamilelikte saç dökülmesi ne zaman başlar?

Hamilelik süresince vücutta birçok besinin eksikliği olarak ortaya çıkar. Bu süreç, 10. ile 14. hafta arasını kapsamaktadır. Doğumdan sonra da 6 hafta kadar devam edebilir.

Hamilelikte saç dökülmesi için ne yapmalı?

Vitamin ve demir ağırlıklı beslenilmeli, bitkisel ürünler saç köklerine masaj yapılarak uygulanmalıdır. Protein, et, balık, tavuk, süt, yoğurt gibi protein oranı yüksek ürünler tüketilmelidir.

Saç dökülmesinin anne adaylarına psikolojik yönden kötü etki bırakmaması açısından anne adayların dermatoloji uzmanına başvurmaları gerekebilir.

Hamileliğin;

Saç, tırnak ve ciltte olumlu yönde etkileri de gözlenmektedir. Hormonların artmasıyla birlikte saçlarda gürleşme, parlama ve daha hızlı uzama gibi eğilimlerde görülebilir. Hamileliğin anneyi güzelleştirdiği de söylenir.

Hamilelik döneminde bitkisel yağları kullanmak çok ideal bir yöntemdir.

Badem yağı, susam yağı, zeytinyağı, ceviz yağı gibi besleyici olan yağlar aynı zamanda bebeğin sağlığı açısından da oldukça faydalıdır. Bu yağlar ile ayda 2 kez banyodan önce 15 – 20 dk kadar masaj yaparak beklettikten sonra yıkamak saçlarınıza canlılık katacaktır.

Hamilelik sürecinde saçlarınızın kısa olması hem anne adayına rahatlık verir hem de kırılmayı önleyip dolgun bir görünüm kazandırır.

Anne adayının hamileliğinde 4. aydan sonra saç boyamasında doktorlar tarafından bir sakınca görülmemektedir. Kullanılan boya organik tercih edilmelidir.

Fön, düzleştirici, maşa gibi saça zarar veren yıpranmasına neden olacak işlemlerden hamileyken de uzak durmak gerekir.

 

Bir cevap yazın