GüzellikMakyajModa

Fresh makyaj ile iyi hissedin!

Her kadın makyajının kusursuz bir o kadar da fresh görünmesini ister. Tabi biraz da çekici olmasını. Makyaj yapımında çok ince bir çizgi vardır.  Size vereceğimiz birkaç ipucu ile bunu yakalamak mümkün 🙂

Doğru makyaj için en önemli ve ilk adım cildinizi tanımaktan geçer. Cildinizi tanır ve onun rengine, yapısına uygun ürünler tercih ederseniz muhteşem bir başlangıç yapmış olursunuz. Kullandığınız ürünleri bilinen markalardan alınması makyajınızın da kaliteli görünmesini sağlayacaktır. Hem de kalıcığı ve doğallığı yakalamış olursunuz. Daha az kimyasal madde içeren ürünleri tercih etmek cilt sağlığınız açısından da en önemlisi.

Kusursuz bir makyaj için şimdi adım adım ilerleyelim;

İlk olarak yüzünüzü çok güzel bir şekilde temizlemelisiniz. Daha sonra kışın bile olsa güneş koruyucunuzu sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Cildinizi korumak için en önemli adımı da tamamladık. Makyajınızın kalıcılığı ve daha güzel görünmesi açısından cilt temizliğini atlamak düşünülemez.

Fondöten tercihinizi cilt yapınıza ve ten renginize göre tercih etmeniz oldukça önemli faktördür. Uygulamayı mutlaka bir makyaj süngeri ile yapıp, süngerinizi her kullanımdan sonra güzelce yıkayıp, kurutmayı ihmal etmemelisiniz. Temizleme işlemini yapmamak süngerinize yerleşen makyaj kalıntılarının orada üst üste birikmesine, uzun süreli temizlenmeme sonunda mikroorganizmaların süngerinize yerleşerek, cildinize her sürdüğünüzde kötü etkilenmenize neden olacaktır.  Fondöteninizi çok ince bir tabaka halinde uygulamayı unutmayın. Amacımız fresh bir görünüme kavuşmak öyle değil mi? Az kapatıcılık istiyorsan fondötenini parmaklarınla, orta veya çok kapatıcılık istiyorsan fondötenini makyaj süngerinle uygulama ipucu da aklında bulunsun.

Pudra uygulamasında da dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Makyajınızı sabitlemek için kullanıyorsan çok ince uygulaman gerekir. Eğer tek olarak kullanacaksan da cildine uygun renk tonunu tercih etmen en önemlisi. Pudranı, özellikle en çok yağlanan yerlere genellikle T bölgene uygulayabilirsin.

Kapatıcı uygularken de gözlerinize aydınlık katması için daha doğru tercihler yapabilirsiniz.

Kaşların boyanmasında en önemli unsurlardan biri kaş ile birebir aynı tonda olan kaş farının bulunmasıdır. Kaş renginden daha koyu ya da daha açık olan kaş farı, kaşlarınızı istediğiniz doğal görünümden uzaklaştıracaktır. Kaş kalemindense kaş farı uygulamak daha doğal duracaktır. Kaşlarınızın başlangıç ve bitiş noktalarına çok vurgu yapmamaya özen göstermelisiniz.

Cilt tonunla uyumlu mat bazlı bir göz farını göz kapaklarına uygulayabilirsin. Kaş kemiğine doğru hafifçe dağıtabilirsiniz.

Doğru bir göz makyajı için kullanımı daha kolay, daha dayanıklı olduğu için toz farları tercih edebilirsiniz.  Makyaj yaparken göz renginizde far kullanmanın modası çok eskilerde kaldı sakın bu yanlışa düşmeyin. Göz makyajında dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise gözlerin küçüklük büyüklük durumudur. Eğer gözlerinizi büyük göstermek istiyorsanız kirpiklerinizin diplerine siyah veya kahverengi göz kalemi çektikten sonra göz uçlarında ufacık taşırdığınız da farkı hissedeceksiniz.

Alt kirpiklerinize de ince bir çizgi çekilip pamuklu çubukla bu keskin çizgiyi dağıtabilirsiniz. 2019’un renginin Living Coral olduğunu bilmeyen yoktur. Türkçe’de canlı mercan olarak bilinen bu ton far paletlerinde de yerini aldı. Hem de çok sevildi 🙂 Bu renk az kullandığında günlük kullanım için, yoğun kullanıldığında da gece için rahatlıkla kullanılabilir.

Eğer gözlerinizi daha büyük ve daha çekici göstermek istiyorsanız siyah ya da koyu kahverengi maskara kullanmanız gerekmektedir. Maskaranızı sürerken göz çevrenize bulaştırma korkunuz varsa bunun için başınızı hafif bir şekilde yukarı kaldırıp aynaya bu durumda bakıp maskaranızı sürmenizi öneririz. Maskaranı kirpik diplerinden itibaren uygulamaya başla ve zigzag hareketlerle kirpik uçlarına doğru uygulamayı devam ettir.

Allık uygulaması için yumuşak ve uzun tüylü allık fırçası kullanmanız ve sık sık yıkamanız gerekmektedir. Renk olarak pembemsi veya toprak rengi tonlarında kullanabilirsiniz. Gece makyajınızda tercih edeceğiniz allığın rengini biraz daha koyu tonlarda kullanabilirsiniz. Her ikisinde de allığı özenli bir şekilde dağıtmalısınız. Allık uygularken, gülümse. Elmacık kemiklerinin yüksekte kalan kısımlarına allığını dağıt.

Tüm cildinin aynı bronzlukta görünmesi için bronzerını yüzünle beraber boynuna ve göğsüne de uygulamalısın. Renk farklılıkları olmasını istemeyiz değil mi?

Rujunu eşit şekilde dağıtabilmek için uygulamaya dudak çukurundan başla ve dudaklarının dış köşelerine doğru uygulamayı devam ettir işte bu kadar. Günlük kullanım için nude tonları kullanmak size daha doğal bir hava katacaktır.

Bir cevap yazın