Güzellik

Evde Doğal Peeling Hazırlayalım

Peeling; cildi ölü derilerden arındıran, yeni hücre oluşumunu hızlandıran, cildin daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlayan bir uygulama.

Peeling sayesinde cildini kış mevsiminin ve kirli havanın olumsuz etkilerinden arındırabilir, kremleri ve makyaj malzemelerini cildine daha kolay uygulayabilirsin. Peeling’i haftada 1 ya da 2 kez yapman yeterli. Ilık bir duş sonrası peeling yapmak ise gözenekler açılacağı için daha etkili.

Peeling malzemesini fırça yardımıyla, göz ve ağız çevresini boş bırakacak şekilde uygulamalı ve yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra da ılık suyla güzelce durulamalısın.

Sana evde hazırlayıp uygulayabileceğin doğal peeling önerilerimiz var:

Bademli Peeling: 50 gr badem içini blenderdan geçir ve 1 bardak suyla ya da sütle karıştırıp cildine uygula. Bu peeling cildini besler ve canlandırır.

Yoğurtlu Peeling: 2 yemek kaşığı yoğurt, 2 yemek kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı tuzu karıştırıp cildine uygula. Bu peeling cildinin nefes almasını ve tazelenmesini sağlar.

Ananaslı Peeling: 2 dilim ananas ve 1 yemek kaşığı balı blenderdan geçir ve cildine uygula. Bu peeling cildinin pürüzsüz olmasını ve genç görünmesini sağlar.

Zeytinyağlı Peeling: 1 yemek kaşığı zeytinyağına 1 yemek kaşığı esmer şeker ekle ve cildine uygula. Bu peeling cildinin yenilenmesini ve yumuşacık olmasını sağlar.

Avakadolu Peeling: 1 adet avokadoyu ez, 2 kaşık balla karıştır ve cildine uygula. Bu peeling cildini besler ve yumuşatır.

Salatalıklı Peeling: 1 tane salatalığı rendele, 1 yumurta akıyla karıştır ve cildine uygula. Bu peeling gözenekleri açar ve cildinin nefes almasını sağlar.

Muzlu Peeling: 1 tane muzu ez, içine 1 yemek kaşığı esmer şeker ve 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ekle ve cildine uygula. Bu peeling cildini temizler ve parlak görünmesini sağlar.

İrmikli Peeling: 1 tatlı kaşığı irmik ve 1 tatlı kaşığı gül suyunu karıştır ve cildine uygula. Bu peeling siyah noktaları temizler ve yağlanmayı önler.

Domatesli Peeling: 1 tane domatesi iyice ez, içine 1 yemek kaşığı toz şeker ekle ve cildine uygula. Bu peeling cildini bakterilerden arındırır.

Türk Kahvesi Peeling: İçtiğin Türk kahvesinin telvesine 1 yemek kaşığı zeytinyağı ekle ve cildine uygula. Bu peeling cildini temizler ve canlandırır.

Not: Eğer cildiniz yağlıysa bütün peeling tariflerine 1 – 2 damla limon suyu ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın