GüzellikSaçSağlık

Çabuk Yağlanan Saçlara Çözüm Önerileri!

Çabuk yağlanan saçlar hemen hemen her kadının problemlerinden biridir. Özellikle de o kadar işinizin arasına fön çektirip, saçınızı güzelce yaptırıyorsanız…

O halde birazdan okuyacağınız öneriler, çok işinize yarayacak;

Musluk suyu saçlarınızı istemediğiniz şekilde etkileyebilir. Saçlarınızı, önceden kaynattığınız veya filtre suyla yıkarsanız ertesi gün hala temiz olduğunu göreceksiniz.

İnce ve kırılgan yapıdaki saçlarınıza uygulayacağınız besleyici ürünlerden ya da bilinçsizce kullanılan ürünlerden çok fazla kullanmak, saçları ağırlaştırır ve kirli gösterir. Bu yüzden kullandığınız ürünlerin sayısını ve miktarını azaltmanız gerekebilir. Saç yağları haftada birkaç kez, spreyler ise az miktarda kullanılmalı.

Saçlarınızı sıklıkla taramanız veya çok fazla dokunmanız, saçlardaki folikülleri aktif bir şekle getirir. Bunun sonucunda da saçlarınız daha çabuk yağlanma görülür. Ayrıca saçlarınızı açmak için fırça yerine tarak kullanmanızı tavsiye ederiz. Saçınızı tararken de tarağı saç diplerine değdirmemeye özen gösterin.

Şekillendirici ürünler kullanıyor musunuz? Cevabınız evet ise, saçlarınızın hızlı bir şekilde yağlanması zaten kaçınılmaz. Çünkü saç şekillendiricilerin hemen hemen hepsi saçların daha hızlı kirlenmesine neden olur. Bu sebeple doğal saç şekilleri uygulamanızı tavsiye ederiz.

Şampuan seçimi yaparken çok dikkatli olmalısınız. Özellikle kremli şampuanlardan kaçınmalısınız. SLS içermeyen şampuanlar tercih edebilirsiniz. SLS içermeyen şampuanlar daha az köpürür fakat saçı çok iyi temizler.

Saçlarınızı eğer ısı işlemi ile şekillendiriyorsanız, ısının yüksek olması da saçlarınızın çabuk kirlenmesine neden olan sebeplerden biridir. Yüksek ısı nedeniyle yağ bezeleri, cildi korumak için daha fazla salgı salgılar. 150-180 derece arası saçları şekillendirmeniz için yeterli olacaktır.

Yastık kılıflarınızın saçınız veya cildiniz için kullandığınız yağları, hatta saçınız ve cildinizdeki doğal yağları emdiğini biliyor muydunuz? Yastık kılıflarınız bakteri üremesi için mükemmel bir ortam. Saçlarınızın çabuk yağlanmasının sebeplerinden bir tanesi de yastık kılıfınızı haftada birden daha az değiştiriyor olmanız olabilir.

Yazın sıcağı, kışın soğuğu saçlarınızı korumanızı gerektiren etmenlerden. Bu nedenle hem yazın hem kışın şapka kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü saçlarınızı hem soğuktan hem de sıcaktan koruyabilmek için saçlarda sebum üretimi olur. Bunun sonunda ise saçlarınızın dibi yağlanırken uçları kuru ve kırılgan hale geliyor.

Çok acil zamanlarda kuru şampuanları saç diplerinize uygulayabilirsiniz. Bu durumda daha kabarık ve yağsız saçlara kavuşmuş olursunuz.

Bir cevap yazın